Mi az a terhességi diabétesz?

A várandósság alatt is kialakulhat cukorbetegség. A terhességi diabétesz a legtöbb esetben csak a baba megszületéséig tart. A jelenség oka a terhesség alatti hormonális változásokban keresendő. Ebben az esetben mielőbb szigorú diéta és szükség esetén inzulin terápia szükséges, mind az édesanya, mind a születendő gyermek egészsége érdekében. 

A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt már alakult ki terhességi diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszában, 10-12. héten történik a cukorterheléses vizsgálat.

Terhességi diabétesz bárkinél előfordulhat, azonban magasabb rizikófaktor áll fent azoknál, akik 35 évnél idősebbek, vagy túlsúlyosak, vagy akiknek a családi kórtörténetében szerepel a cukorbetegség, vagy az előző várandósságuk alatt is volt terhességi diabéteszük, vagy akiknél már a várandósság előtt kialakult inzulinrezisztencia.

terhessegi-diabetesz_pic2

A terhességi diabétesz fajtái

A legtöbb esetében a hasnyálmirigy béta sejtjeinek hiperpláziája áll fent, és így a fokozott inzulinszekréció sem képes biztosítani a normál cukoranyagcserét. Máskor elmarad a fokozott inzulinszekréció, illetve a béta sejtek hiperpláziája sem áll fent, ebben az esetben a magzat nem kap elég tápanyagot.

Egyes esetekben előfordulhat az is, hogy a cukoranyagcsere-zavar már a várandósság előtt fennállt, azonban nem ismerték fel, és a hormonális változások hozzák elő a súlyosabb tüneteket. Vagyis ha az édesanya már a várandósság előtt is cukorbeteg volt, a terhességi diabétesz nem fog elmúlni a gyermek születése után. De ha csak a terhesség alatt derül ki a betegség, már nem igazolható, mióta tart, így a kezelése mindenképpen fontos.

Amikor a kismamánál már a várandósság előtt, akár gyermekkori diabéteszt vagy 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, akkor még fokozottabban van szükség diabetológus felkeresésére és egyéb vizsgálatok elvégzésére is, melyek a szövődmények megelőzésére szolgálnak.

Cukoranyagcsere ellenőrzése az egyik legfontosabb. A gyógyszeres kezelést minden esetben inzulinosra kell átállítani, mert a magzati fejlődésre a szájon át szedett gyógyszerek fejlődési rendellenességet okozhatnak (magzati idegrendszeri-, szívfejlődési, csontfejlődési rendellenességek).

A veseműködés ellenőrzése is szükséges, ugyanis a terhesség akkor vállalható biztonsággal, ha a vesék állapota kielégítő.

Pajzsmirigy funkció ellenőrzése szintén elengedhetetlen, mivel a 2-es típusú cukorbetegek felénél előfordul a pajzsmirigy funkcionális zavara is.

Kell még szemészeti vizsgálat, pontosabban a szemfenék ereinek vizsgálata indokolt az esetleges szövődmények miatt. Cukorbetegség esetén nagyobb eséllyel alakulhat ki zöldhályog, ezért is fontos a rendszeres szemészeti vizsgálat.

Az inzulin terhesség alatti mérése is igencsak fontos, hiszen a hormonális változások felboríthatják az inzulin termelődését.

Terhességi diabétesz hatása a magzatra és a kismamára

A várandóság alatt a kismama terhességi diabétesze (főleg, ha az kezeletlen marad) a magzatra is hatással van, nála is szövődmények alakulhatnak ki, melyek a szülés körülményeit és a baba születés utáni életét is befolyásolhatja.

Méhlepény-elégtelenség miatt méhlepény sejtjei károsodnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak.

Okozhat még nagyobb születési súlyt, hiszen a méhlepényen keresztül a baba több cukorhoz juthat, ha az anya vércukorszintje magasabb. A hasnyálmirigye így több inzulint termel, hogy a fölösleges cukrot felhasználja, így kialakul a súlytöbblet. Megfigyelhető még a magzaton ödéma is, mely tovább gyarapítja a testtömegüket. A nagyobb babák születéskor sérülékenyebbek, és az anyuka számára is nehezebb a szülés. Emellett a súlygyarapodás hatással vannak a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép nagyobbodhat meg.

A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét.

A terhességi diabétesz állapotában szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések. Néhány nőnél kialakul a toxémiának nevezett nagyon súlyos szövődmény. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém lábdagadás, arcon és szem körül kialakuló ödémák és a fehérjevizelés. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanyára és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.

terhessegi-diabetesz_pic3

Terhességi diabétesz kezelése és a szülés utáni nyomonkövetés

A kezelés célja az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ez a kezelés nem csak gyógyszeres terápiából áll, hanem egy csapatmunka, ahol terhességi diabétesz kezelésében jártas diabetológus szakorvos, a dietetikus és a mozgásterapeuta közösen segít az optimális vércukorszint elérése érdekében.

A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétig szigorú diétát tart. Emellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, és dönti el, hogy szükség van-e inzulinterápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges. A szigorú diéta, az állapotnak megfelelő rendszeres mozgás és szükség esetén az inzulinterápia a kulcsa szövődmények elkerülésének.

A terhességi diabétesz normál esetben a szülést követően elmúlik, azonban fokozott figyelmet érdemel mind az anyuka, mind az újszülött, hiszen mindkettőjüknél előfordulhat a későbbiekben cukorbetegség

Az édesanyánál vércukorvizsgálatokat kell végezni a szülést követő napokban, még a szülészeti osztályon, valamint a szülés után 6 héttel vércukorterheléses vizsgálat is szükséges. A szülést követő egy év múlva vércukorterheléses vizsgálatot kell végezni, illetve ez kétévente megismétlendő. Abban az esetben, ha a diabétesz fennáll a szülés után is, illetve a kontroll vércukorterhelések eltérést mutatnak, diabetológus szakorvosával, illetve dietetikussal is konzultálni kell az elkövetkező kezelésekkel kapcsolatban.

A gyermeknél a szülést követő napokban történik vércukorvizsgálat. Ha normál értékeket mutat, akkor csak rendszeres ellenőrzés szükséges, kóros eredménynél viszont azonnal fel kell keresni egy gyermekdiabetológust.

Mind az édesanyánál, mind a gyermeknél a rendszeres szakorvosi kontroll, a helyes táplálkozás és a megfelelő fizikai aktivitás igen fontos szerepet játszik.